Dom w archetypowym znaczeniu

irmina wrona direction future

„Jeżeli chodzi o sam dom, to nie oznacza on tylko budynku albo rodziny w sensie rodziców, męża lub żony, czy dzieci; on ma różne inne znaczenia też.

I na początku zacznę od takiego…*patrzę na nasz oryginalny plik… kiedy zaczynałyśmy z Anią odbierać ten przekaz, to najpierw czułam, że jest bardzo mocna sugestia, żeby zobaczyć też miłość, ponieważ miłość zaznacza się w temacie domu.*

Dom jest wyrazem tego, że jest miłość.

Co to w ogóle jest dom? Dom to jest miejsce, z którego przychodzimy, to jest takie miejsce początku. Na tym początkowym etapie naszego spotkania będę musiała przekazać podstawy… fundamenty tego tematu. I właśnie tak to wygląda jeżeli chodzi o dom, że zaczyna się od fundamentu.
Jeżeli chodzi o astrologię, to będziemy mówić o tzw. kardynalnej osi, którą opiekują się znaki Raka u dołu i Koziorożca u góry.

Zaczniemy od Koziorożca, chociaż tak naprawdę kiedy pracujemy z przeciwieństwami, one są jak yin-yang, tzn. że jeden pokazuje w świetle te cechy, które ten drugi też ma, ale próbuje schować je do cienia, ponieważ ma je wyparte. Jest to oś opozycyjna. One służą sobie wzajemnie i nie da się powiedzieć, że są czymś osobnym.

Zaczniemy od domu w sensie takiego Saturna, czyli planety Saturn i jakości tej planety, tego jaka jest ta jakość. I później stopniowo zacznę Wam pokazywać jakość Księżyca, który opiekuje się znakiem Raka.

Jeżeli chodzi o aspekt saturniczny, związany z Koziorożcem, to na pewno możemy spojrzeć na dom jako na budynek.
Ponieważ właśnie Koziorożec jest tą przestrzenią wśród Zodiaku, która opiekuje się budynkami, nieruchomościami. Jeżeli ktoś prowadzi na przykład firmę związaną z nieruchomościami, jest to wszystko związane z planetą Saturn i ze znakiem Koziorożca. Nie tylko, ale na pewno ten temat jest zaznaczony; nie trzeba znać tej osoby, nic o niej wiedzieć, żeby wiedzieć, że takie są jej położenia w horoskopie.

O co chodzi z Saturnem?

O co chodzi z Saturnem? Omówię tutaj tę jakość dla osób, które nic nie wiedzą na ten temat, ponieważ nie chcemy dzisiaj uczyć astrologii, … to nie jest kurs astrologii. To jest webinar na temat domu. Chcemy poczuć ten „dom”, ale w taki sposób, by pojawiły się rozwiązania na problemy, które macie.

I jeśli zaczynamy od domu, to najpierw stawiany jest szkielet. Jeżeli zaczynamy od nieruchomości. Najpierw są fundamenty i powstaje taki szkielet.
I również jeżeli popatrzymy na nasze ciało, to najpierw jest taka baza, na którym pozostałe jego części osadzają się – nasz szkielet.
I właśnie z tym wiąże się Saturn. W astrologii medycznej on rządzi naszymi kośćmi i również zębami. Nie tylko tym. Rządzi również naszą skórą – częściowo Saturn, tak naprawdę w połączeniu z Wenus, ale Saturn pokazuje nam granice. I nasza skóra jest granicą pomiędzy naszą przestrzenią osobistą a zewnętrznym światem; granicą, która spaja nas w całość; sprawia, że my nie rozsypujemy się i również chroni nas przed różnymi zewnętrznymi wpływami.

W podobny sposób dom jako budynek spełnia swoją funkcję, czyli tak, jak my mamy swój szkielet, na którym wszystko później będzie się osadzało i ten szkielet jest konkretny, – tak samo dom – on też ma swój szkielet i dopiero później np. wniesie się do niego meble albo się nałoży ten tynk itd.

Szkielet czyli fundament. I jeżeli chodzi o dom, to łatwo sobie to wyobrazić, fundament po prostu się wykopuje. (…)

Saturn jest związany ze starością i ze starym wiekiem. Saturn jest też suchy. I mówi się, że starsi ludzie potrafią być tacy oschli. Suchość jest jakością Saturna. Wiele osób odrzuca tę jakość, postrzegając ją jako coś negatywnego. Uważają, że człowiek, który jest przyjazny jest w porządku, a jeżeli jest oschły to znaczy, że to źle.

Jego jakość jest ziemska. Koziorożec jest też związany z tym, że w naturze są skały

Ta jakość w dokładnie takiej formie, jest często nieprzyjemna, ale ona jest potrzebna.

Ta jakość w dokładnie takiej formie, jest często nieprzyjemna, ale ona jest potrzebna.
Jeżeli chodzi o nasz szkielet, to musi być on na tyle suchy, że kiedy zanurzy się go w wodnym środowisku, w którym nasze życie się odbywa – gdy mieszkamy w naszym ciele, to musi być na tyle suchy, i na tyle twardy, i na tyle odpychający tę wodę – wodę, która jest też uczuciami – żeby to dobrze wszystko działało, czyli żeby nasze ciało było stabilne.

I mimo, że ta jakość nie jest przyjemna, że dorosłe osoby są dla dzieci chłodne, niemiłe, to ta jakość służy dzieciom; sprawia, że one mają się lepiej. Paradoksalnie.
Mimo, że nie jest ona tym, co się chce.

A po drugiej stronie mamy jakość znaku Raka, która jest związana z tym, co jest wodne, i z dzieciństwem. Więc u szczytu Saturn; tak, jakby człowiek się urodził i wspina… i świadomość w momencie narodzin cały czas się rozwija, rozwija, rozwija, idzie, i mówi się, że „do końca”. Że do jakiegoś końca to wszystko zmierza.

Od początku do końca, do jakiegoś końca. Właśnie Saturn jest związany z tym końcem, ale w miejscu, gdzie ten koniec już następuje, my z samego szczytu spadamy w dół. Ponieważ te dwa miejsca mają wspólny rdzeń… Jest możliwość postrzegania ich w ten sposób, że nie są czymś osobnym; że to nie są dwa różne miejsca. Każde z nich jest zawarte w tym drugim.

Małe dziecko już posiada „zapis” pełnej formy, gdzie wszystko jest gotowe, możliwość tego, żeby ono było stare. I w starym człowieku jest wszystko położone, cała pamięć o tym dziecku, które tam kiedyś było. Więc nie da się powiedzieć, że one są osobne.

Ale jednak możemy je rozpatrywać jako osobne i rozmawiać o osobnych. Niektórych nie da się tak do końca racjonalnie uchwycić. One są po prostu poza słowami.

Gdy myślimy „szkielet”, to on kojarzy nam się też ze śmiercią. Tak, to też jest ten temat, ponieważ śmierć to jest przekroczenie pewnej granicy; granicy naszego ciała. Temat śmierci i temat domu również są bardzo ze sobą związane.

I temat narodzin też jest mocno z tym związany. W ogóle wszystkie tematy granic to są tematy związane z Saturnem.

Podsumowując, jeżeli patrzymy na temat domu – na ten moment nieważne w jakim znaczeniu, ale może być np. jako budynek, jako nieruchomość – to jest to przestrzeń, która ma zabezpieczać życie.
Jest to również miejsce, z którego przyszliśmy; miejsce, gdzie życie ma zamieszkiwać, wydarzać, toczyć się, biec. I to co jest w nim szczególnie istotne, to jest konkretny fundament, i na tym fundamencie zbudowany jest szkielet.
Dom posiada również swoje konkretne granice, w obrębie których to wszystko może mieć miejsce. Jest to przestrzeń, która zabezpiecza życie, i która pozwala mu trwać. Od strony nieruchomości, od strony budynku. To jest taki wstęp do naszego tematu.

Irmina W.
Fragment webinaru „Dom w archetypowym znaczeniu”

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *