Żeby dowiedzieć się więcej o zapisach na Sesję indywidualną lub warsztaty możesz kliknąć tutaj.
ANALIZA MARZEŃ SENNYCH I WIZJI – warsztaty & sesje indywidualne
Jak pracować ze snami?
Jak zrozumieć przesłanie snu?
Jak dogadać się z własną podświadomością?
Co oznaczają powtarzające się sny?
Czy ze snów można przepowiedzieć przyszłość?
Jak wykorzystać sny do polepszenia jakości życia?
Poniżej znajdziesz kluczowe informacje na temat pracy ze snami i analizy snów. A także odpowiedzi na często pojawiające się pytania w tym temacie. Piszę również o tym, co możesz zyskać przez skorzystanie z warsztatów i sesji indywidualnych, które prowadzę.
Wartość snów i procesu śnienia
„To, co się dzieje z kimś, kto treści dotąd nieświadome włącza do świadomości, jest wprost nie do opisania. Tego można tylko doświadczyć. ” – Carl Gustav Jung
Podczas snu napływają do nas liczne informacje pochodzące z obszarów nieświadomości. Sen posiada zaszyfrowane znaczenia, których zrozumienie niesie ze sobą terapeutyczny potencjał.
Odczytanie znaczenia snu może pomóc nam zintegrować niespójne aspekty naszej osobowości. Może uwolnić nas od rozmaitych, często przez lata nieświadomie powielanych wzorców.
Większość osób śniło choć raz o czymś niezwykłym i niecodziennym, czasami dane sny zapadają w pamięć i mimo upływu lat ich wspomnienia są wciąż żywe. Sny wyjątkowe, powtarzające się, zapamiętane sny z dzieciństwa, ale także wizje przychodzące na jawie lub wyjątkowe i nie do końca spójne zdarzenia; – zdarzenia, które możemy nazwać „błędami w matrixie” – wszystkie tego typu zjawiska są sygnałami wysyłanymi do nas przez naszą nie-świadomość.
Obszary naszej własnej, a czasem również kolektywnej nieświadomości próbują się z nami skontaktować za ich pomocą.
Można powiedzieć, że w ten sposób jakaś informacja „puka” do naszych drzwi i domaga się uwagi, „wyświetla” się jak nieprzeczytana wiadomość. Widząc ją – na przykład w postaci snu, możemy poddać ją wnikliwej analizie, która pozwoli rozszyfrować i zrozumieć zawarty w niej przekaz.
„Dlaczego oko w snach widzi przedmiot wyraźniej niż wyobraźnia w czasie jawy?” – Leonardo da Vinci
Przestrzeń snu, obszary nieświadomości są ziemią, gdzie wciąż wiele pozostaje do odkrycia…
Na czym polega analiza snów?
Żeby skutecznie zanalizować sen, rozbijamy jego treść na mniejsze elementy i stopniowo wydobywamy zawartość, ukrytą w nich za pomocą symbolu. Faktyczna zawartość i znaczenie snu są dosłownie zakodowane, zaszyfrowane, pozamykane w symbolach. Każdy symbol może mieścić w sobie wiele znaczeń, a znaczenia te często wykraczają poza ramy języka, którym staramy się je opisać.
Symbole występujące we śnie są powiązane z nieświadomością indywidualną śniącej osoby, co oznacza że ich znaczenia muszą być rozpatrywane indywidualnie, ponieważ mogą one znacząco się różnić w zależności od wszystkich możliwych czynników, określających śniącego człowieka (takich jak jego życiorys, płeć, wiek, kondycja zdrowotna, moment pojawienia się snu itd.). Np. drzewo śniące się dziecku zimą będzie oznaczało zupełnie co innego, niż drzewo śniące się sadownikowi w okresie zbiorów.
Istotnym czynnikiem w analizie jest „tło” i zbiór informacji odnoszących się do śniącego. W nawiązaniu do wcześniejszego przykładu, podczas sesji zapytam: „Co oznacza drzewo dla Ciebie?” – I tutaj jedna osoba może odpowiedzieć, że sporo w te dni myślała o wycince drzew w ogrodzie, że np. pokłóciła się o to z mężem akurat w ten dzień, gdy przyśnił jej się sen. Inna powie, że drzewo oznacza dla niej rodzinę, szczególnie ojca i bezpieczeństwo. A jeszcze inna, że z pewnością jest to coś związanego z jej zdrowiem, sytuacją finansową, i tak dalej.
Archetypy: symbole i figury archetypowe
Kolejnym ciekawym zjawiskiem są pojawiające się w snach archetypy, czyli swojego rodzaju „meta-symbole”, działające na poziomie nieświadomości zbiorowej, i z niej przenikające do nieświadomości indywidualnej.
Archetypy są symbolami wspólnymi dla wszystkich ludzi. Bez względu na to komu się śnią (bez względu na kulturowe, religijne itd. tło danej osoby) – często niosą ze sobą podobne przesłania i znaczenia.
Las, noc, ocean – to przykłady najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych symboli archetypowych. W większości przypadków będą miały to samo znaczenie; – noc pokazuje nieświadomy stan umysłu, oznacza że osoba nie rozumie sytuacji, w której się znajduje. Las, morze, ocean – informują o tym, że w czasie snu świadomość osoby śniącej przebywa w miejscu, w którym obszary jej nieświadomości indywidualnej łączą się z polem większej nieświadomości zbiorowej.
„Przed narodzinami dziecko przebywa w oceanicznych wodach. Woda jest substancją pierwotnego morza nieświadomości, z którego wypływa wszelkie życie. Także dla Talesa, ojca filozofii, woda czy wilgoć były arche, pierwotną substancją. Stąd też wywodzi się koncepcja, że nieświadoma psychika jest ekwiwalentem wody.” – Erel Shalit
Gdzie szukać klucza do zamkniętego we śnie znaczenia?
Klucz do zrozumienia snu leży w Twojej przestrzeni.
Symbolami we śnie może być zapisane wszystko – obrazy, wydarzenia, emocje; – wszystkie te i inne elementy mogą być zupełnie wymieszane ze sobą i porozmieszczane we śnie w najbardziej wyszukany sposób, tak że często, naprawdę nie wpadł(a)byś „tak po prostu” na to, jakie może być ich znaczenie i co za tym idzie, znaczenie samego snu. Nawet mimo tego, że paradoksalnie po dotarciu do tych docelowych znaczeń, okazują się one dla nas zupełnie logiczne, czytelne i jasne.
Ponieważ symbol jest z założenia wielowymiarowy, również wiele snów oraz ich poszczególnych elementów zawiera w sobie więcej niż jedno znaczenie, czy jedną możliwość interpretacji.
Czasami, a szczególnie w istotnych życiowych momentach warto jest wybrać się do specjalisty. Ostatecznie jednak klucz do odczytania snu jest w Tobie.
Czy wszystkie sny są warte analizowania?
Niektóre sny mogą wydać Ci się irracjonalne, abstrakcyjne lub pozbawione sensu. Wynika to z faktu, że marzenia senne wyraźnie odbiegają od znanych nam z życia codziennego praw logiki, przyczyny i skutku, chronologicznego układu zdarzeń. Nie czyni ich to jednak pozbawionymi znaczenia i sensu, przypadkowymi obrazami.
Jeżeli jesteś początkującym badaczem/badaczką snów i przestrzeni sennej i/lub oneironaut(k)ą, zobaczysz, że praca nad każdym z Twoich snów będzie rozwijająca.
Symbolizm – język nieświadomości
„Człowiek tylko wtedy stanie się niezależny od fizycznego świata, kiedy nauczy się postrzegać obiekty wokół siebie jako symbole. Musi on, ze względu na to, starać się uzyskać etyczną relację wobec nich.” – Rudolf Steiner
Ponieważ sen zawiera informacje pozamykane w symbolach, żeby otworzyć jego znaczenie, potrzebujesz wyjść poza utarte ścieżki i schematy analizowania i myślenia, po których poruszasz się na co dzień…
W pracy z analizą marzeń sennych, wizji i zdarzeń możesz korzystać z różnych metod interpretacji.
Symbol jest narzędziem obecnym w każdej kulturze. Spotkasz go w każdej filozofii i religii. Był i jest używany przez ludzkość od czasów prehistorycznych, można nawet powiedzieć, że od początku dziejów.
Wiedzę na temat symboli, i wiedzę na temat snów możesz czerpać z wielu źródeł, na przykład z opowieści i nauk przekazywanych przez myślicieli Dalekiego Wschodu, czy od współczesnych nauczycieli zachodnich.
Wspaniałe narzędzia do pracy związanej z tematyką śnienia, analizy snów, w tym również świadomego śnienia znajdziesz w tybetańskich przekazach na temat jogi snu i śnienia.
W czym może mi pomóc odczytanie i zrozumienie znaczenia snu?
„Kto patrzy na zewnątrz, śni; kto patrzy do wewnątrz, budzi się.”
– Carl Gustav Jung
Poprawnie wykonana analiza snów otwiera drzwi samoświadomości i przekazuje nam wiedzę o nas samych, o kierujących nami impulsach i wzorcach, o naszych lękach i pragnieniach, o chorobach lub innych zagrożeniach, czasami również o wydarzeniach, które mogą nas czekać w przyszłości.
Czy przyszłość da się zobaczyć w snach?
Jest to możliwe, ponieważ sny pokazują zjawiska w ich subtelnej postaci, zanim przejawią się one w postaci bardziej ziemskiej, fizycznej.
Nie chodzi tu tylko o tzw. sny prorocze i sny przejrzyste, lecz o to, że odczytane sny same w sobie odsłonią przed Tobą procesy, które na głębszych poziomach już zaczęły działać i postępują, mimo że jeszcze nie zarejestrowałeś/aś ich w swojej codziennej rzeczywistości. Procesy te można porównać do myśli, których nie widać, a które mimo tego, poprzedzają i prowokują konkretne działania, wydarzenia i zjawiska:
Na przykład myśl kobiety o tym, że pragnie mieć dziecko. Na początku dziecko jest planem/marzeniem żyjącym tylko w jej myślach i uczuciach, w jej osobistym wewnętrznym świecie. Następnie, po rozmowie z partnerem, może żyć ono już w umyśle kobiety i jej męża – jako ich wspólne marzenie, a także w umysłach i emocjach osób z ich otoczenia. Jeszcze później, to dziecko może być już w łonie matki np. 1 tydzień, 7 miesięcy itd. Aż któregoś dnia przychodzi na świat i wtedy widzimy je wyraźnie jako materialną formę.
„Sny są dzisiejszymi odpowiedziami na jutrzejsze pytania.” — Edgar Cayce
W analizie snów dotrzesz do tych subtelnych poziomów, gdzie niektóre z wydarzeń i zjawisk są jeszcze w „swoich zarodkach”, tkwiąc w różnych etapach swojego rozwoju. Czasami niektóre z nich lub ich fragmenty będziesz w stanie dostrzegać już w świecie materii; zobaczysz też inne, które funkcjonują dopiero na poziomie energii, z którym stykamy się m. in. poprzez praktykę analizy snów, świadome śnienie, czy medytację. Niektóre ze zjawisk zawsze pozostają na poziomie subtelnym, gdzie mogą pozostawać pozornie nieruchome, albo rozwijać się i/lub zanikać w tych uczuciowych i mentalnych sferach. Inne stopniowo przedostają się do świata materii.
Jeżeli rozumiesz wysłane do Ciebie przez Twoją podświadomość informacje – możesz zrobić z nich dobry użytek.
Po czym poznam, czy udało mi się odczytać znaczenie snu?
Najczęściej istnieje jedno lub dwa znaczenia, które są znaczeniami docelowymi, tymi, które sen próbuje nam przekazać; tymi, o które chodzi. Dopóki nie odkryjesz tego konkretnego znaczenia, mimo że odkryjesz inne dodatkowe, wciąż obecne będzie w Tobie uczucie, że jeszcze czegoś brakuje. Celem analizy jest wydobycie ze snu jego docelowego znaczenia, i będziesz wiedział/a kiedy to następuje.
Jakie korzyści niesie ze sobą nauczenie się odczytywania własnych snów?
Dzięki samodzielnej, regularnej pracy ze snami, nauczysz się postrzegać i rozumieć swoją podświadomość, odczytywać jej język.
Każdy z nas posiada własną wyjątkową, niepowtarzalną podświadomość, inaczej sferę nieświadomości indywidualnej jednostki.
„Sny mówią to, co znaczą, ale nie mówią tego w języku jawy.” — Gail Godwin
“Interpretacja snów jest królewską drogą do wiedzy o nieświadomych działaniach umysłu. ”― Sigmund Freud
Analiza snów jest przyjazną i bezpieczną, terapeutyczną metodą, stosowaną powszechnie zarówno w klasycznej, zachodniej psychoanalizie (np. Freud, Jung) jak i w licznych systemach medycyny naturalnej (Ayurveda, medycyna tybetańska, chińska, kultury indiańskie Ameryk i inne) na wszystkich kontynentach, od starożytności po dzień dzisiejszy.
Przyglądając się swojej podświadomości dokładniej, stopniowo wejdziesz z nią w harmonię i zaprzyjaźnisz się z nią. W naturalnym, odpowiednim dla Ciebie tempie, nauczysz się korzystać z jej zasobów.
Ogromna część nas samych, naszego potencjału oraz zdolności naszego umysłu są dla nas czymś nieznanym, czymś do czego pozornie nie mamy dostępu. Sen uchyla nam rąbka tajemnicy, otwiera drzwi prowadzące do ogromnych, nieuświadomionych pokładów informacji i energii.
„To, co pokazuje się we śnie jest cieniem pewnej mądrości istniejącej w człowieku, nawet jeżeli w czasie, gdy jest on obudzony, nie jest tego świadomy… Nie jesteśmy tego świadomi ponieważ bezmyślnie wytracamy swój czas na zewnętrzne i ginące rzeczy, a jesteśmy uśpieni w odniesieniu do tego, co jest prawdziwe wewnątrz nas.” – Paracelsus
Praca z analizą snów pozwoli Ci zrozumieć i lepiej poznać samego/samą siebie. Rozpoznając znaczenie snu, zauważysz również istotne wzorce, które nieświadomie kierują Tobą, i działają na Ciebie destrukcyjnie lub w inny niekorzystny sposób. Dzięki temu zobaczysz możliwości stopienia, skuszenia lub rozmontowania tych starych, nieaktualnych już struktur; oraz zmienienia ich na takie, które będą dla Ciebie zdrowsze i lepsze.
Nauczenie się sposobu w jaki nasza podświadomość mówi do nas służy nam przez całe życie.
Powtarzające się sny i motywy senne
“Tak samo jak wszyscy inni, którzy śnią, jeżeli celowo zignorujemy przesłanie/wiadomość snu, prawdopodobnie powróci ona w kolejnym śnie lub pod inną postacią.” ― Robert Waggoner
Przestrzeń snu
Gdzie rozgrywają się wydarzenia, których doświadczamy we śnie?
Wizje senne przychodzą do nas z naszej przestrzeni nieświadomej (podświadomej i nadświadomej). Wymiar snu stanowi sferę, w obrębie której przebywamy mniej lub bardziej obecni, w czasie gdy nasze ciało fizyczne odpoczywa. Przebywając w niej, pozostajemy bliskim w kontakcie z naszym wymiarem energetycznym (emocjonalnym, ciałem emocji) i duchowym/mentalnym (sferą myślenia).
„U podstawy jest po prostu otwarta przestrzeń, fundamentalna ziemia, którą w istocie jesteśmy.” – Chögyam Trungpa
Granice, wytyczne i charakterystyka sennej przestrzeni
Poziom emocjonalny/energetyczny jest bardziej „rozmyty,” a jego granice nie są tak ostre jak granice obiektów widzianych na jawie. Zjawiska na poziomie energii nie są tak dokładnie pooddzielane od siebie, jak w świecie zewnętrznym. Dlatego we śnie możesz odczuwać energię bliskich osób znacznie silniej niż na jawie.
Szczególnie jasno obrazują to sny, w których ludzie śnią o osobach, które niespodziewanie spotykają wkrótce później, sytuacje gdy śnią o zmarłych osobach w dni związane z tymi osobami np. w rocznice ich urodzin, odejścia i inne.
„Często śnimy o osobach, od których otrzymujemy list następnego dnia. Sprawdziłem to przy wielu okazjach, że w chwili kiedy sen się wydarzał, list już leżał w skrzynce adresata.” – Carl Gustav Jung
Wynalazki, wartościowe dla ludzkości odkrycia i przedmioty, przyniesione do naszego fizycznego świata z przestrzeni snu
W snach mogą również pojawiać się inspiracje oraz cenne przekazy, związane ze sztuką, nauką, rozwojem duchowym itd. Wielu twórców przeszłości swoje dzieła najpierw zobaczyło w snach, i dopiero później zostały one przez nich „przyniesione” do naszej materialnej, fizycznej rzeczywistości.
“Śnię o obrazie, a następnie maluję swój sen.”
― Vincent Van Gogh
Zgłębiając temat snów i śnienia, często spotykasz się ze stwierdzeniem, że niezinterpretowany sen jest jak nieodczytana wiadomość.
Jak wygląda prowadzona sesja indywidualna analizy snów?
Na początku poproszę Cię o opisanie snu, wizji, zdarzenia lub serii snów/zdarzeń, których przesłanie/przekaz chcesz zrozumieć. Zadam istotne w mojej ocenie pytania, dotyczące Twojej życiowej sytuacji (obecnej i przeszłej).
Sesja przebiega w ciągłej interakcji między nami. Wspólnie odkrywamy kolejne warstwy nieświadomości, pozwalając by poukrywane w onirycznych symbolach treści odsłoniły swoje faktyczne, docelowe znaczenie i wartościowy przekaz.
Odczytywanie zamkniętych we śnie wiadomości i przesłań posiada swój własny, głęboko uzdrawiający potencjał. Często dzieje się tak, że kiedy informacja pozyskana ze snu przechodzi, przenika z poziomu nieświadomego do świadomości, szkodliwe mechanizmy (automatycznie) przestają w nas pracować, a przeciągające się procesy dobiegają końca.
„Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.”— Carl Gustav Jung
Dokąd będzie prowadzić mnie praca ze snami?
Analiza marzeń sennych jest narzędziem terapeutycznym. Może również stać się niezwykle wygodnym narzędziem, wspierającym Twój rozwój osobisty i proces dorastania duchowego.
Poprawnie wykonana analiza snu pomoże Ci dotrzeć do niezbadanych i/lub mało znanych obszarów nieświadomości indywidualnej i zbiorowej, zrozumieć niejasne dotąd treści i elementy Twojego życia, wprowadzić tam pozytywne zmiany.
Czasami ludzie zachowują się w określony sposób, niekoniecznie dlatego, że właśnie taki uważają za odpowiedni. Czasami sami nie rozumieją swoich życiowych wyborów.
Rozpoznanie przyczyn znacząco wpływa na możliwość odzyskania kontroli nad własnym życiem i ułatwia wprowadzenie w nim pożądanych zmian.
Jeżeli uda Ci się pracę nad polepszeniem jakości życia poszerzyć o Twoją przestrzeń śnienia, z pewnością uznasz to za jedno z bardziej przełomowych wydarzeń w skali życia.
Świadome śnienie
„Czy wiesz jak radzić sobie ze snami? – Przebudzić się.”
– Bert Hellinger
“Żaden żeglarz nie ma władzy nad morzem. Tylko głupi żeglarz powiedziałby coś takiego. Tak samo, żaden oneironauta nie zarządza śnieniem. Podobnie do żeglarzy, my, którzy śnimy świadomie nadajemy kierunek naszej zmysłowej obecności/świadomości wewnątrz większego wymiaru śnienia. ”
― Robert Waggoner
Gdzie i kiedy odbywają się sesje indywidualne i warsztaty?
Sesje indywidualne analizy snów, pracy ze snami, w tym świadomego śnienia, na żywo dostępne są cały czas w Krakowie.
Regularnie pracuję też w Łodzi, gdzie przyjeżdżam raz na 1-2 miesiące, na około tydzień.
Sesje przez Internet (Skype, Zoom, Messenger/Facebook video i audio) i telefon dostępne są cały czas.
ZAPISY I KONTAKT na prowadzone sesje indywidualne
Istnieje możliwość zorganizowania warsztatów grupowych (w przypadku warsztatów grupowych istnieje możliwość dopasowania programu do potrzeb i wymagań grupy.)
WARSZTATY: Obecnie (w czasie pandemii) wszystkie sesje indywidualne i warsztaty odbywają się online. Jeśli jesteś zainteresowany/a udziałem w warsztatach, poinformuj nas. Nie wszystkie warsztaty i wydarzenia publikujemy na stronie www, czasami organizujemy mniejsze wydarzenia dla osób, które na nie czekają.
Czy dostępne są sesje w innych językach i sesje dla obcokrajowców?
Sesje indywidualne i warsztaty prowadzę w języku polskim i angielskim.
Jest też możliwość pracy w innych językach, z pomocą odpowiedniego tłumacza.
Jeżeli zamawiasz sesję dla osoby angojęzycznej, prosimy o notkę o tym przy zamawianiu sesji.
Dla klientów zagranicznych jest możliwość płatności przez Paypal.
Ile kosztuje prowadzona sesja indywidualna?
Aktualne ceny i zasady rezerwacji znajdują się zakładce: CENNIK
Jak się zapisać?
Aby zapisać się na sesję od razu, możesz kliknąć w poniższy przycisk.